pompa ciepła do basenu

Czym jest pompa ciepła do basenu i jak działa?

Basenowa pompa ciepła to maszyna, która wykorzystuje energię elektryczną bez wytwarzania ciepła. Zamiast tego ma wentylator, który pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego ogrzanego przez słońce. Wentylator wyciąga ciepłe powietrze i rozprowadza je za pomocą zewnętrznej wężownicy parownika. Ciekły czynnik chłodniczy wewnątrz wężownicy parownika pochłania i przekształca ciepło w gaz. Basenowa pompa ciepła podgrzewa gaz w wężownicy, który jest następnie pompowany do sprężarki. To z kolei zwiększa ciepło i tworzy bardzo gorący gaz, który przechodzi przez skraplacz wymiennika ciepła.

Jak działa takie urządzenie?

Basenowa pompa ciepła wymusza obieg wody basenowej pobranej z basenu, która następnie przechodzi przez filtr i podgrzewacz wody pompy ciepła. Gdy płynny gaz chłodniczy i woda z basenu zostaną jednocześnie przepompowane przez wymiennik ciepła, gorący gaz dostarcza ciepło do wody. Podczas tego procesu woda jest podgrzewana o 3-5 stopni, a następnie cieplejsza woda trafia do basenu. Gdy przepływa przez wężownicę skraplacza, gorący gaz zamienia się z powrotem w ciecz i wraca do parownika.

Obniża temperaturę basenu, gdy robi się bardzo gorąco

Większość ludzi o tym nie wie, ale pompa ciepła do basenu może faktycznie obniżyć temperaturę basenu, gdy robi się naprawdę gorąco. Dlatego musisz go używać nawet podczas gorącego sezonu. Tak, latem słońce może w naturalny sposób nagrzewać basen. Niestety, nie ma możliwości kontrolowania temperatury, co może sprawić, że woda w basenie będzie gorąca! Teraz nie chcesz pływać we wrzącej gorącej wodzie, to na pewno.

W takim przypadku możesz chcieć użyć basenowej pompy ciepła do obniżenia i regulacji ciepła w basenie. W ten sposób możesz pływać bez dyskomfortu lub, co gorsza, poparzenia. Do tego potrzebna będzie basenowa pompa ciepła z funkcją ogrzewania/chłodzenia. Niektóre podgrzewacze basenowe mogą również służyć jako chłodnice wody. 

Podgrzewa basen podczas nieoczekiwanego deszczu lub burzy

Czasami deszcz i burza mogą cię zaskoczyć. Co więc zrobisz, gdy pojawią się nieoczekiwane burze? Uruchom pompę ciepła do basenu! Teraz nie będziesz musiał czekać, aż woda w Twoim basenie będzie miała idealną temperaturę. Możesz po prostu włączyć pompę ciepła, a woda w basenie będzie miała odpowiednią temperaturę w mniej więcej godzinę. Możesz także ustawić podgrzewacz basenowy tak, aby działał w trybie czuwania z zadaną temperaturą, dzięki czemu zawsze będziesz mieć idealną temperaturę wody w basenie. Pompa ciepła do basenu automatycznie wykryje zmianę temperatury i podgrzeje wodę bez względu na to, gdzie jesteś.