prebiotyk

Jaki wpływ na zdrowie ma prebiotyk? 

To, czym karmisz swój mikrobiom, może mieć największy wpływ na jego zdrowie. A im zdrowszy, tym zdrowszy jesteś. Kluczem do zdrowego mikrobiomu jest utrzymanie równowagi między prawie 1000 różnych gatunków bakterii w jelitach. Istnieją dwa sposoby na utrzymanie tej równowagi — pomoc we wzroście drobnoustrojów, które już tam są, poprzez podawanie im pokarmu, który lubią (prebiotyk) oraz dodawanie żywych drobnoustrojów bezpośrednio do organizmu (probiotyk).

Pamiętaj!

Jedną rzeczą, którą należy zrozumieć na temat suplementów, jest to, że istnieje wiele, wiele rodzajów. Na przykład jednym z powszechnie stosowanych rodzajów bakterii jest Lactobacillus. Ale istnieje ponad 120 gatunków Lactobacillus, a co najmniej kilkanaście z nich jest używanych jako probiotyki. Co więcej, istnieje kilka innych rodzajów bakterii, z których każdy ma dziesiątki gatunków, co daje zawrotną różnorodność dostępnych probiotyków. I nawet jeśli wybierzesz rodzaj bakterii, ilość w suplemencie może się różnić w zależności od marki. Odwiedź: https://zdrowozyj.eu/produkt/vianesse-professional-prebiotic-drazetki/.

Przyjmując probiotyk, zbadaj stan, który chcesz rozwiązać, i wybierz probiotyk w oparciu o ten stan. Należy również pamiętać, że chociaż probiotyk może być obiecujący w leczeniu choroby, prawdopodobnie badania są wciąż na wczesnym etapie. Chociaż suplement mógł poprawić stan kilku osób w bardzo ograniczonych okolicznościach, może nie działać tak dobrze w rzeczywistych warunkach. Jak zawsze, rozważając przyjęcie suplementu, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Korzyści zdrowotne prebiotyków i probiotyków

W 2012 roku badanie wykazało, że prawie 4 miliony dorosłych stosowało probiotyki dla zdrowia. Potrzebnych jest jeszcze więcej badań, aby definitywnie określić korzyści płynące z suplementacji bakterii jelitowych. Jednak badania sugerują, że probiotyki oferują znaczące korzyści zdrowotne. Niektóre badania wskazują, że prebiotyki i probiotyki są skuteczne w leczeniu biegunki, zespołu jelita drażliwego, zaburzeń alergicznych, a nawet przeziębienia. Prebiotyki i probiotyki sugerowano jako leczenie otyłości. Są badane jako sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się raka. Obiecujące badania wykazały, że probiotyki są skutecznym sposobem leczenia zapalenia stawów.

Stosowanie komercyjnych prebiotyków i probiotyków jest na ogół bezpieczne dla zdrowych osób, ale zdarzają się rzadkie przypadki zachorowania zdrowej osoby po spożyciu niektórych rodzajów bakterii zawartych w probiotykach. Niektóre żywe bakterie stosowane w probiotykach nie zostały ocenione zgodnie ze ścisłymi środkami bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać rozważając prebiotyki i probiotyki.