Chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo przemysłowe – zalety systemu

Wiele przemysłowych systemów chłodniczych wykorzystuje czynnik chłodniczy amoniaku. Chłodnictwo nie jest niczym nowym, a jego historia sięga połowy XIX wieku. Jednak nadal pozostaje ważnym narzędziem w dużych zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. W rzeczywistości branża jest tak duża, że niektóre firmy specjalizują się w usługach chłodnictwa przemysłowego. Oto zalety tego sprawdzonego czynnika chłodniczego.

Efektywność

Właściwości amoniaku sprawiają, że doskonale nadaje się do zastosowań chłodniczych. Na przykład wydajność chłodzenia amoniaku jest większa niż innych czynników chłodniczych. Innymi słowy, do wykonania zadania potrzeba mniej amoniaku niż w przypadku czynników chłodniczych zawierających halogeny, więc system nie musi pracować tak ciężko. W dużych aplikacjach jest to jeden z najbardziej wydajnych czynników chłodniczych, jakich można używać.

Ponieważ amoniak jest bardzo wydajny, firmy z przemysłowymi urządzeniami chłodzącymi lub chłodzącymi mogą zaoszczędzić dużo energii dzięki systemom NH3. Oszczędności wynoszą czasami piętnaście procent lub więcej. To oznacza znaczne oszczędności w dużej operacji. Czynnik chłodniczy amoniaku jest łatwo dostępny i niedrogi, co zwiększa jego opłacalność. Bezwodny amoniak można kupić w przemysłowych usługach chłodniczych w przystępnych cenach.

Przyjazne dla środowiska

Mimo, że NH3 emituje toksyczne opary, opary te nie są niebezpieczne dla środowiska. Kiedy amoniak uwalnia się do atmosfery, gwałtownie się unosi, ponieważ jest lżejszy od powietrza. Rozkład amoniaku zajmuje tylko kilka dni, a w trakcie tego procesu uwalniany jest azot. W przeciwieństwie do niektórych czynników chłodniczych amoniak nie szkodzi warstwie ozonowej i nie stanowi zagrożenia po dostaniu się do atmosfery.

Opary amoniaku są toksyczne, ale łatwe do wykrycia. Gdy w systemie pojawi się przeciek, szybko się o tym dowiesz i będziesz mógł podjąć działania. Amoniak jest stosunkowo bezpieczny przed niebezpieczeństwem wybuchu, z wyjątkiem pewnych warunków. Jednak obsługa amoniaku wymaga szkolenia i środków ostrożności, dlatego zawsze należy korzystać z zaufanych przemysłowych usług chłodniczych.