zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami – skąd to się bierze? 

Bruksizm to stan, w którym zgrzytasz, zgrzytasz lub zaciskasz zęby. Jeśli masz bruksizm, możesz nieświadomie zaciskać zęby, gdy nie śpisz (bruksizm na jawie) lub zaciskać je lub zgrzytać podczas snu (bruksizm podczas snu). Bruksizm senny jest uważany za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zaciskają lub zgrzytają zębami (brux) podczas snu, częściej mają inne zaburzenia snu, takie jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny).

Objawy

Oznaki i objawy bruksizmu mogą obejmować:

  • Zgrzytanie zębami lub zaciskanie zębów, które może być wystarczająco głośne, aby obudzić partnera podczas snu
  • Zęby spłaszczone, złamane, wyszczerbione lub luźne
  • Zużyte szkliwo, odsłaniające głębsze warstwy zęba
  • Zwiększony ból lub wrażliwość zębów
  • Zmęczone lub napięte mięśnie szczęki lub zablokowana szczęka, która nie otwiera się lub nie zamyka całkowicie
  • Ból lub bolesność szczęki, szyi lub twarzy
  • Ból, który wydaje się być bólem ucha, chociaż w rzeczywistości nie jest to problem z twoim uchem
  • Tępy ból głowy zaczynający się w skroniach
  • Uszkodzenia spowodowane żuciem wewnętrznej strony policzka
  • Zaburzenia snu

Kiedy iść do lekarza?

Skontaktuj się z dentystą lub lekarzem, jeśli masz którykolwiek z wymienionych powyżej objawów lub masz inne obawy dotyczące zębów lub szczęki. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zgrzyta zębami – lub ma inne oznaki lub objawy bruksizmu – koniecznie poinformuj o tym podczas następnej wizyty u dentysty.

Większość ludzi prawdopodobnie od czasu do czasu zgrzyta i zaciska zęby. Sporadyczne zgrzytanie zębami, zwane medycznie bruksizmem, zwykle nie powoduje szkód, ale gdy zgrzytanie zębami występuje regularnie, zęby mogą ulec uszkodzeniu i mogą pojawić się inne komplikacje w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego ludzie zgrzytają zębami?

Chociaż zgrzytanie zębami może być spowodowane stresem i niepokojem, często występuje podczas snu i jest bardziej prawdopodobne w wyniku nieprawidłowego zgryzu lub braku lub krzywych zębów. Może to być również spowodowane zaburzeniami snu, takimi jak bezdech senny.

Ponieważ zgrzytanie często występuje podczas snu, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zgrzyta zębami. Jednak tępy, ciągły ból głowy lub obolała szczęka po przebudzeniu jest charakterystycznym objawem bruksizmu. Wiele razy ludzie dowiadują się, że zgrzytają zębami ukochana osoba, która w nocy słyszy zgrzytanie.

Jeśli podejrzewasz, że możesz zgrzytać zębami, porozmawiaj ze swoim dentystą. Mogą zbadać usta i szczękę pod kątem oznak bruksizmu, takich jak tkliwość szczęki i nadmierne zużycie zębów.