Ośrodek odwykowy

Ośrodek odwykowy – oznaki, że powinieneś się zgłosić

Uczestnictwo w zorganizowanym programie rehabilitacji narkotykowej lub alkoholowej jest niezbędnym pierwszym krokiem dla wielu osób, które chcą odzyskać zdrowie po nadużywaniu substancji. Niektórzy ludzie próbują rzucić palenie na własną rękę, bez profesjonalnej opieki, jaką zapewnia rehabilitacja, woląc próbować iść w pojedynkę. Jednak dla wielu osób niezwykle trudno jest uwolnić się od uzależnienia bez pomocy, zwłaszcza gdy używanie substancji osiągnęło pewien poziom.

Używanie narkotyków stało się twoim głównym priorytetem

Jedną z oznak uzależnienia jest to, że głównym celem jest używanie substancji. Jeśli substancja pochłania twoje myśli w ciągu dnia i spędzasz coraz więcej czasu, wysiłku i zasobów, próbując zdobyć i zażywać narkotyk, możesz być uzależniony.

W miarę postępu uzależnienia od narkotyków lub alkoholu twoje zainteresowania, zajęcia i zaangażowanie w końcu zaczną ustępować miejsca zażywaniu narkotyków. Możesz zacząć zaniedbywać obowiązki związane z domem, pracą i/lub szkołą. Jeśli zauważyłeś, że nie spędzasz już czasu z ludźmi, których kochasz, lub decydujesz się uczestniczyć w zajęciach, które wcześniej lubiłeś, możesz mieć problem i prawdopodobnie skorzystasz z udziału w programie leczenia uzależnień.

Bierzesz nadmierne ilości, aby odczuć efekty

Kiedy po raz pierwszy bierzesz lek, nie jesteś przyzwyczajony do efektów, więc intensywnie je odczuwasz. Jednak z czasem organizm zaczyna się dostosowywać w procesie zwanym tolerancją. Wraz ze wzrostem tolerancji organizm potrzebuje leku częściej lub w większych ilościach, aby uzyskać te same wyniki.

W miarę przyjmowania większej ilości substancji w celu zwiększenia pożądanych efektów lub haju, narażasz się na zwiększone ryzyko przedawkowania narkotyków lub alkoholu. Na przykład heroina działa depresyjnie, więc przyjmowanie dużych ilości może niebezpiecznie spowolnić oddech i tętno. Kiedy tak się stanie, łatwo może dojść do śpiączki i śmierci.

Jeśli używasz substancji w dużych ilościach lub ze zwiększoną częstotliwością, istnieje ryzyko przedawkowania i prawdopodobnie skorzystasz z programu leczenia uzależnień.

Masz silne pragnienie używania substancji

Rehab może leczyć osoby, które doświadczają głodu (silnej potrzeby lub pragnienia) zażywania narkotyków lub alkoholu. Organizm aklimatyzuje się do wielokrotnego narażenia na substancję poprzez tolerancję i uzależnienie fizyczne. Po zaprzestaniu używania zaczynają się objawy odstawienia, które prowadzą do silnych pragnień lub zachcianek.