zgrzytanie zębami

Dlaczego zgrzytanie zębami jest szkodliwe?

W niektórych przypadkach przewlekłe zgrzytanie zębami może skutkować złamaniem, obluzowaniem lub utratą zębów. Przewlekłe zgrzytanie może ścierać zęby aż do kikutów. Kiedy takie zdarzenia mają miejsce, mogą być potrzebne mosty, korony, kanały korzeniowe, implanty, protezy częściowe, a nawet protezy całkowite. Poważne szlifowanie może nie tylko uszkodzić zęby i spowodować utratę zębów.

Co mogę zrobić, aby przestać zgrzytać zębami?

Dentysta może wyposażyć Cię w ochraniacz na zęby, aby chronić zęby przed zgrzytem podczas snu. Dowiedz się więcej: Czy nocny strażnik może wyprostować zęby?

Jeśli stres powoduje zgrzytanie zębami, zapytaj swojego lekarza lub dentystę o możliwości zmniejszenia stresu. Uczestnictwo w poradnictwie dotyczącym stresu, rozpoczęcie programu ćwiczeń, wizyta u fizjoterapeuty lub uzyskanie recepty na środki zwiotczające mięśnie to tylko niektóre z oferowanych opcji. Jeśli zaburzenia snu powodują zgrzytanie, leczenie go może zmniejszyć lub wyeliminować nawyk zgrzytania.

Inne wskazówki, które pomogą Ci zatrzymać zgrzytanie zębami, to:

  • Unikaj lub ograniczaj żywność i napoje zawierające kofeinę, takie jak cola, czekolada i kawa
  • Unikaj alkoholu. Mielenie ma tendencję do intensyfikacji po spożyciu alkoholu
  • Nie żuj ołówków, długopisów ani niczego, co nie jest jedzeniem. Unikaj żucia gumy, ponieważ pozwala to mięśniom szczęki przyzwyczaić się do zaciskania i zwiększa prawdopodobieństwo zgrzytania zębami
  • Naucz się nie zaciskać ani nie zgrzytać zębami. Jeśli zauważysz, że zaciskasz lub zgrzytasz w ciągu dnia, umieść czubek języka między zębami. Ta praktyka ćwiczy rozluźnienie mięśni żuchwy
  • Rozluźnij mięśnie szczęki w nocy, przykładając ciepłą myjkę do policzka przed płatkiem ucha

Czy dzieci zgrzytają zębami?

Problem zgrzytania zębami nie ogranicza się tylko do dorosłych. Około 15% do 33% dzieci zgrzyta zębami. Dzieci, które zgrzytają zębami, mają tendencję do zgrzytania zębami w dwóch okresach szczytowych – kiedy pojawiają się ich zęby mleczne i kiedy pojawiają się zęby stałe. Większość dzieci traci nawyk zgrzytania zębami po tym, jak te dwa komplety zębów wejdą pełniej.

Najczęściej dzieci zgrzytają zębami podczas snu, a nie na jawie. Nikt dokładnie nie wie, dlaczego dzieci zgrzytają zębami, ale bierze się pod uwagę niewłaściwie ustawione zęby lub nieregularny kontakt między górnymi i dolnymi zębami, choroby i inne schorzenia (takie jak niedobory żywieniowe, owsiki, alergie, zaburzenia endokrynologiczne) oraz czynniki psychologiczne, w tym lęk i stres.