Cło, akcyza na samochody, co trzeba o tym wiedzieć

Cło oraz akcyza to dwa różne podatki, które płacimy przy zakupie nowego samochodu. Akcyza jest płacona od wartości samochodu, natomiast cło od wartości samochodu oraz od wartości części zamontowanych fabrycznie.

Czym jest cło i akcyza na samochody

Wielu z nas może pamiętać, iż w przeszłości akcyza na samochody była ustalana przez odrębny akt prawny, jednakże obecnie podatki w tym konkretnym przypadku ustalają się przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Są to przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2009 roku. Jednakże należy zauważyć, że akcyza na samochód nie jest wymagana w przypadku pojazdów, które zostały zarejestrowane w wojsku lub w policji. Warto jest mieć to na uwadze, gdyż jest to jeden z najważniejszych wyłączników. Warto jest poczytać więc ej informacji na https://bestclassiccar.eu/wszystko-o-oplatach-clo-na-samocody-z-usa.

Czym jest akcyza na samochody

Akcyza na samochody jest wymagana przez niektóre organy państwowe, jak na przykład przez skarb państwa, jak i przez jednostki samorządu terytorialnego. Akcyza na samochód jest wymagana przez osoby fizyczne, które mają status podatnika oraz przez osoby prawne. Wbrew pozorom akcyza na samochód jest obowiązkowa także w przypadku kupna samochodu używanego. Jeżeli kupimy samochód używany od osoby prywatnej, akcyza nie jest wymagana w wysokości całości, jednakże kwota akcyzy, która jest wymagana jest zdecydowanie niższa.

Kiedy obowiązuje cło przy sprowadzaniu auta

Cło na samochody obowiązuje w przypadku, gdy przewożony samochód jest przeznaczony do użytkowania prywatnego. Oznacza to, że nie można go wykorzystywać w celach gospodarczych, a jedynie prywatnie. Cło na samochody nie obowiązuje w przypadku samochodów ciężarowych, które są przeznaczone do użytkowania w celach gospodarczych. Podatek akcyzowy jest naliczany od wartości samochodów lub innych pojazdów mechanicznych, które są przewożone przez granicę.