Peleciarka do słomy – różnice urządzeń
Jeśli chodzi o źródła zasilania, są to elektryczne peleciarki, granulatory diesla, urządzenia benzynowe i granulatory PTO (granulki ciągnikowe). Jeśli chodzi o surowce, niektóre maszyny są specjalnie zaprojektowane dla danego materiału, na przykład granulatora drzewnego, granulatora paszowego, granulatorów traw, granulatora bambusowego, nawet granulatora z tworzywa sztucznego itp. Różnice między tymi granulatorami to głównie współczynnik kompresji kłamstw. W ostatnich latach niektórzy producenci granulatorów wprowadzają nowy typ mobilnego granulatora, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i łatwością przenoszenia.
Produkcja na dużą skalę
Pilna potrzeba pelletu drzewnego rozwija się w branży produkcji pelletu. Przejdź na stronę po więcej informacji o produktach: https://peletto.pl/peleciarki-granulatory.
Rosnąca cena pelletu drzewnego uświadamia ludziom, że jest to szansa na całe życie, aby zainwestować w biznes produkcji pelletu, aby wyprodukować własny pellet drzewny. Jeśli zasoby biomasy i inwestycje są obfite, możliwa jest produkcja pelletu na dużą skalę, a granulatory pierścieniowe będą dla Państwa właściwym wyborem. A projekt projektu granulatora będzie potrzebny, aby cały system produkcji pelletu był bardziej naukowy i wydajny. Gdy zasoby biomasy i inwestycje są ograniczone, granulatory z płaską matrycą będą tym, czego potrzebujesz, aby wyprodukować własne pellety.
Konserwacja sprzętu
Maszyny paszowe obejmują głównie młyn młotkowy, mieszalnik, młyn peletowy, wagę do pakowania i tak dalej, powinniśmy rozsądnie zorganizować różne modele zgodnie z rzeczywistymi potrzebami całego zestawu urządzeń produkcyjnych, aby każdy sprzęt mógł w pełni wykorzystać swoją zdolność produkcyjną. Jednocześnie prawidłowe użytkowanie i konserwacja sprzętu sprawiają, że produkcja przebiega sprawnie. Jako kluczowy sprzęt w produkcji, użytkowanie i konserwacja pelletu jest bardzo ważna.
Materiał powinien być kondycjonowany przed granulowaniem. Ciśnienie pary musi być stabilne, a wodę należy usunąć przed kondycjonowaniem, jeśli para zawiera dużo wody, spowoduje to zablokowanie procesu granulowania. Po kondycjonowaniu materiał dojrzewa w pewnym stopniu, co może znacząco poprawić stopień wykorzystania składników pokarmowych w paszach.
Wilgotność i temperaturę materiału należy regularnie sprawdzać w trakcie procesu granulowania. Metoda kontroli wilgotności: materiał można po delikatnym docięciu zamienić w blok. Temperatura powinna być kontrolowana w zależności od różnych odmian.