prebiotyk

Dla kogo prebiotyk może nie być w pełni bezpieczny?

Po rozpoczęciu schematu synbiotycznego występują pewne typowe działania niepożądane. Czasami zdarzają się gazy, zaparcia, luźny stolec i utrata apetytu, zwłaszcza na początku schematu. Zgłaszano również wzdęcia i refluks żołądkowy. Prebiotyki tak naprawdę nie zawierają bakterii. Są paliwem wspomagającym rozwój bakterii. Wszystkie prebiotyki są rodzajem błonnika pokarmowego. Błonnik inulina, który znajduje się w korzeniu cykorii, bananach i szparagach jest prebiotykiem, który może być stosowany jako pokarm dla bakterii jelitowych. Cebula, czosnek, karczochy i rośliny strączkowe są również źródłami prebiotycznymi.

Możliwe skutki uboczne

Istnieje jeden efekt uboczny probiotyków, o którym wiadomo, że jest niebezpieczny: reakcja alergiczna na bakterie, które są dodawane do organizmu. Jeśli po zażyciu prebiotyku lub probiotyku wystąpią pokrzywki lub wystąpią silne bóle brzucha, należy przerwać przyjmowanie suplementu. Skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić, czy masz reakcję. Czasami probiotyki są zalecane dla dzieci przyjmujących antybiotyki. Ale przed podaniem probiotyków dziecku w wieku poniżej 12 lat należy porozmawiać z lekarzem dziecka. Uważa się również, że probiotyki i prebiotyki są ogólnie bezpieczne w czasie ciąży i karmienia piersią. Uzyskaj całkowitą pewność od swojego lekarza przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego suplementu podczas ciąży i po porodzie.

Prebiotyki i probiotyki

Probiotyki to bakterie, które naturalnie żyją w twoim ciele i pomagają jelitom rozkładać pokarm. Probiotyki, które są takie same lub bardzo podobne do tych wytwarzanych przez organizm, można przyjmować w celu uzupełnienia zdrowego trawienia. W ostatnich latach reklamowano nową klasę suplementów zwanych prebiotykami jako uzupełnienie diety probiotycznej. Prebiotyki składają się z węglowodanów, których organizm nie może strawić. Istnieją jako pokarm dla bakterii probiotycznych, które wprowadzasz do swojego organizmu. Jednoczesne stosowanie prebiotyków i probiotyków nazywa się terapią mikrobiomową. Nie musisz przyjmować prebiotyku, aby probiotyki działały, ale ich przyjmowanie może zwiększyć skuteczność probiotyków.

Kiedy źródło pożywienia zawiera zarówno prebiotyki, jak i probiotyki, połączenie to nazywa się synbiotykiem. Pokarmy, które są synbiotykami, obejmują ser, kefir i niektóre rodzaje jogurtów. Prebiotyki można również kupić jako komercyjny dodatek do żywności lub suplement w postaci kapsułek. Występują zarówno w postaci płynnej, jak i sproszkowanej. Same prebiotyki nie okazały się zbyt przydatne. Niedawno odkryto, że prebiotyki dodawane do mleka modyfikowanego dla niemowląt sprawiają, że preparat bardziej przypomina zawartość zdrowotną mleka matki. Tylko w połączeniu probiotyki i prebiotyki wydają się mieć wpływ.